29 Ağustos 2015 Cumartesi

İspanya İçin Notlar

Herkese tekrar merhaba :)

Bu yazımda İspanya gezisi planlayan veya İspanya'ya az da olsa ilgili olan arkadaşlara hitaben bilgiler sunacağım. Bazı arkadaşlar; ''yahu gittiğin 10 gün, ne abartıyorsun'' diyebilirler. 10 gün tanımak için yeterli bir süre diye düşünüyorum. Anlamak ve özümsemek ise işin başka bir boyutudur.

VİVA ESPANA!

Öncelikle, bu ülkeye gitmek gibi bir planınız varsa ertelemeyin. Çok pahalı bir ülke değil. 5 euro gibi bir rakama karnınızı doyurabilirsiniz. İnsanları yardımsever ve güleryüzlüler. Ben sorun çıkartanına denk gelmedim. Ülkede ulaşım gayet kolay, genelde ingilizce tabelalar metro istasyonlarında ve çoğu yerde bulunabiliyor. Metroya fazla kendinizi kaptırmayın, bir ülkeyi tanımak istiyorsanız, yürümenizi tavsiye ederim. Varsın yol uzak olsun, 1 saat yürüyün. Yolda hiç ummadığınız sürprizlerle karşılaşabilirsiniz ;) Özellikle Barselona'da turist sayısı bir hayli fazla. Gece hayatı çok renkli ve eğlenceli.

İspanyol yemekleri bizim damak tadımızın bir bölümü ile uyuşuyor diyebilirim. Eğer balık sever biri değilseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ülkede çeşit çeşit deniz ürünleri var ve bir çoğu bizim ülkemizde bulunmuyor. Ayrıca bu deniz ürünleri gerçekten ucuz. Istakoz yemek isterseniz 10 euro gibi bir rakama çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Paella en ünlü yemekleri diyebilirim. Paella yemeden geleni dövüyorlarmış :P Basitçe paella, kocaman bir tencere yapılan, bir çeşit deniz ürünleri pilavı diyebiliriz ama bildiğiniz tarz bir pilav değil. Gerçekten lezzetli veya benim damak tadıma çok uyduğu için ben beğendim. Sonuçta lezzet göreceli bir kavramdır. Belki siz beğenmeyebilirsiniz :) Paella dışında bir sürü yemekleri daha var; Gazpacho (soğuk çorba), Tapas (aslında bir çeşit yemek değil, mezeler bütününe verilen isimdir. Bir çok çeşidi var.), Tortilla (eğer sizde; ''pattes mi o nee'' demeyenlerdenseniz, tek kelimeyle mükemmeeeel :D :D ), Jamon (domuz jambonu ), Churros (halka tatlısı gibi lakin şerbetsiz ve çikolataya batırılıp yenenini düşünün. Düşündünüz mü? Şimdi bir de şunu düşünün; tuzlu olanı da var, onu da eritilmiş mozzarella'ya batırıyorsunuz. )

PaellaSokaklar daima hareketli ve güvenli diyebilirim. Tabii siz yine de tedbiri elden bırakmayın. Dikkatli olmakta fayda var. Sonra, vay efendim güvenli dedin kendimizi saldık ve fotoğraf makinemizi kaptırdık demeyin :) Gerçi bu tarz olaylar için tedbirli olduğunuz sürece sıkıntı yaşamazsınız. İspanyol şehirleri hoşuma gitti diyebilirim. Geniş sokaklar, geniş kaldırımlar ve özellikle Barselona'da ara sokaklarda dahi ışıklar var.

Konaklama hususunda muhakkak hostelleri seçin derim. Özellikle İspanya için, kesinlikle hostel seçin. Bizim kaldığımız hostel gayet ucuz ve bildiğiniz hostel mantığından biraz uzaktı. Biz 3 kişilik oda tutmuştuk ve her gün havlularımız / çarşaflarımız değişir, yataklarımız toparlanırdı. Bildiğiniz hostel mantığından çok, otel mantığı işliyor denebilir.

İspanya gezi notlarımda, şehir bazında her şeyi detaylıca aktaracağım. Bu sadece gitmek isteyen arkadaşlara ve merak eden arkadaşlara genel bilgiler içeren bir yazı oldu :) Bu arada uçak biletleri ve konaklama çok pahalı değil. Gitmek istiyorsanız vizenizi alın ve beklemeden gidin derim. Havalar her daim mükemmel... Aşağıdaki fotoğraf  2015 Şubat ayında, İstanbul'u kar ve fırtına vurmuş olduğu sırada çekildi :D


Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Başka ülkeleri ne kadar çok görürsem, kendi ülkemi o kadar çok severim.
Madame de Stael
Hoşça ve Sağlıcakla kalın...

GEZGİN ŞİŞKO

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mexico City Gezisi - 1

Herkese merhaba, Meksika seyahatimin ilk yazısına yavaştan başlamanın vakti geldi diye düşünüyorum. Tabii geziden önce ulaşım detayını bir...