22 Ağustos 2015 Cumartesi

Konaklama Hakkında Kendimce Yorumlar :)

Merhabalar,

Konaklama, seyahat esnasında zorunlu giderlerimizden birisidir. Önce tanım verelim değil mi? o.O Sonra, vay efendim ben bilmiyordum, konaklamada nesi? nerede yatacak bu millet gibi sivaslı esnaf moduna girmeyelim...

Şahsi görüşümdür ki; konaklama en kolay çözümlenebilecek sorunlardan birisi. Çünkü; ister bedava halledebilirsiniz ( Bknz; www.couchsurfing.com ), isterseniz uygun ücretler karşılığında bir hostel'de kalabilirsiniz. Hosteller harika yerler. Tabii puanı yüksek ve merkeze yakın olduğu sürece diyebiliriz. :) Güvenlik konusuna takılmayın, oradaki insanlarda sizler gibiler. Kısıtlı bir bütçe ile seyahat etmeye çalışıyorlar. Moskova'da hostelde kalırken; Güney Koreli bir kız, gece saat 23:00 civarı piyano çalmaya başlamıştı ve oturup 1 saat onu dinlemiştim. Mükemmel çalıyordu. Böyle sürprizler her zaman karşınıza çıkabiliyor. Onlarca insanla tanışıyorsunuz. Bu fırsatı kaçırmamanız gerekiyor. Ucuz konaklamada cabası ;)

Aşağıda benim kullandığım birkaç hostel arama sitesi paylaşacağım. Benim sürekli olarak tercih ettiğim booking.com ve şimdiye kadar yüzümü hiç kara çıkarmadı.

www.booking.com

www.agoda.com

www.hostelworld.com

www.hostelbookers.com

KORKMAYIN!

Sakın ola ki şu soruları aklınıza getirmeyin; Acaba odadakiler nasıl insanlar? Rahat edebilecek miyim? Ya rezervasyonum gerçekleşmediyse?

Öncelikle, en son soru çok saçma... (ama yinede insanın aklına geliyor :D ) Siz rezervasyon yaptırın ve çıktınızı alıp hostele gidin. Kesinlikle sıkıntı çıkmayacaktır. En azından ben şimdiye kadar hiç sıkıntı yaşamadım. Yukarıdaki sitelerin güvenilirliği hakkında şüpheniz olmasın. Bir şekilde teknik bir sorun olursa bile muhakkak yardımcı olunacaktır.

Rahat etme konusuna çok takılmayın derim. Zaten bu soruyu soruyorsanız, hostel odasında 5 gün kalacağınız parayı gidip 1 gün için bir otele verebilirsiniz... Hiç gerek yok!!! Siz, o ülkeye gezmeye gidiyorsunuz. Uyumaya veya odaya tıkılıp kalmaya değil... Alt tarafı uyumak için bir yatağa ihtiyacınız var. Ucuz bir şekilde bunu halledin derim. Zaten gün içerisinde dolaşmaktan o kadar yorulacaksınız ki; odada top atılsa uyanmazsınız :)

Odadaki insanlar bazen sorun çıkarabiliyor! Ben yaşamadım fakat gördüğüm kadarıyla alınması gereken ders şu; size nasıl davranılmasını istiyorsanız sizde o şekilde davranın. Sabahları çıkarken ve geceleri gelince biraz sessiz hareket edin. Orada kalan bazı insanlar bu yerlerin sürekli müşterisi olabiliyor ve haliyle sizin çıktığınız/geldiğiniz saatte uyuyorlar. Belki de yarın sabah erkenden uçağı olan, sizin gibi bir gezgincik :) Uzun süreli konaklayan insanlar; öğrenciler ve 1-2 aylığına o şehre gelmiş çalışanlar çoğunlukla bu grubu oluşturuyor. Mümkünse ışığı açmayıverin. İnsanlar anlayışlıdır, bir çok kişinin sizin hareket ettiğiniz gibi dikkatli olduğunu göreceksiniz. Böyle hareket etmeyenlere denk geldiğinizde de uygun bir şekilde rica ederseniz, muhakkak daha dikkatli olacaklardır. Dikkatli olmazsa da 2-3 gün idare edin veya farklı bir oda varsa orayı taşınmayı talep edin.

Couchsurfing olayı tamamen farklı bir şey diyebilirim. Sitesinde bütün detaylar yer alıyor, evinde o gece için yatak bulunan veya kanepe bulunan yerel insanlara ''ücretsiz'' bir şekilde misafir oluyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken siteye üye olmak ve host aramak :) Yorumları iyi olan ve referans sayısı yüksek kişiler her zaman daha çok tercih edilir. Tabii yenilere de fırsat vermek gerekir. Bu şekilde konaklamak veya konaklamamak size kalmış bir şeydir. Bunun için yorum yapamayacağım. Ama muhakkak deneyin derim. Gittiğiniz ülkede lokal yaşamı görme konusunda en iyi fırsat budur! Sadece biraz cesarete ihtiyacınız var ve sizde de bu cesaret var. Fazla uzaklarda aramayın, içinizde bir yerlerde bulacaksınız.

Özlü sözümüzde şurada;

Bir memlekete, oranın dilini biraz öğrenmeden giden, seyahat etmiş olmaz; okula gitmiş olur.
Francis Bacon

Hoşça ve sağlıcakla kalın :)

GEZGİN ŞİŞKO

2 yorum:

 1. Gerçekten yazılarınızı severek takip ediyorum lütfen daha çok seyahat edin ve bizleri bilgilendirin. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Samet bey,

   Kendiniz seyahat ederseniz, daha çok bilgilenebilirsiniz :) Zaten yazdığım yazıların genel amacı insanlara seyahat etmenin masraflı ve zor bir iş olmadığını göstermeye çalışmaktır. Yurtiçinde yapılacak bir tatil fiyatına yurtdışında da çok güzel eğlenilebilir :)

   Sil

Mexico City Gezisi - 1

Herkese merhaba, Meksika seyahatimin ilk yazısına yavaştan başlamanın vakti geldi diye düşünüyorum. Tabii geziden önce ulaşım detayını bir...