11 Ağustos 2015 Salı

Zayıflamak

Yeniden Merhaba,

Bütün yazılarım zayıflamak üzerine olmayacak. Bu yazımdan sonrakilerin içerisinde küçük küçük zayıflama evrem ile ilgili bilgiler vereceğim. Gezi ağırlıklı bir blog oluşturmayı planlıyorum. Aslında aklıma eseni yazacağım diyebilirim.

Bir önceki yazdığım yazıda anlattığım üzere, şuan son 10 kg kaldı. 10 kilo daha verdikten sonra koruma evresine geçeceğiz. Bu koruma evresi de diyetim gibi olacak, fakat daha fazla besin tüketeceğim. Halihazırda günde 7 öğün besleniyorum. Kilo verme evrem ile ilgili biraz bilgi paylaşmak istiyorum. Bu arada diyetisyenimin ismini paylaşmadım ve paylaşmayı da düşünmüyorum. İsteyen olursa bana ulaşabilir ve kendisine iletirim. Burada kesinlikle herhangi bir diyetin, diyetisyenin veya diyet ürününün reklamını yapmayacağım. İçiniz rahat olsun... Sadece ve sadece isterseniz nelerin gerçekleşebileceğini açıklamaya çalışacağım.

BAŞLAYALIM...

İlk başlarda çok kararlıydım ve aklımda bir sürü soru vardı. Nasıl yaparım? Acaba acıkır mıyım? Dayanabilir miyim? İstediğim şeyleri yiyemedikten sonra yaşamanın ne anlamı var? gibi saçma sapan sorularım vardı. Bunun yanında; Acaba uçağın koltuğuna sığabilir miyim? Filmlerdeki gibi ek bir kemer istemem gerekir mi? İstediğim gibi ne zaman giyinebileceğim? Sağlıklı insanların yaptığı hareketleri yaparken normal bir şekilde nefes alıp verebilecek miyim? gibi süper sorularımda vardı... Kararlı olmamın asıl sebebi ise; tamamen hayatımın hiçbir döneminde zayıf/sağlıklı bir adam olamamış olmamdı. Bir şekilde saçma soruları bertaraf ederek önce diyetisyene, ardından da doktora gittim.

Başlamadan önce, kiloya neyin sebebiyet verdiğini öğrenmem ve kilo vermeme engel olmaması için önlem almam gerekiyordu. Doktora gittim, bir takım testler yapıldı ve gerekli ilaçları kullanmam gerektiği söylendi. Bende ilaçlarımı aldım ve aksatmadan kullanmaya başladım. Diyet konusunda ilk haftalar zordu. Biraz dişimi sıktım ve 4-5 hafta sonra tamamen diyetime alışmıştım. Ara öğünlerimi unutmamak için telefon saatim sürekli kuruluydu ve hala da kuruludur... Dışarıda elimden geldiğince yemek yemedim. İşyerine bile evden yemek götürdüm.

Bu arada en başlarda o kadar kararlıydım ki; diyetisyenim ısrarla lahmacun veriyordu ve ben yemiyordum. Sonunda beni ikna etmesi 2 ay filan sürmüştü. Görüldüğü üzere diyet bir ölüm listesi değil. Korkmanıza gerek yok. Hiçbir şey tamamen yasak değil ve önemli olan abartmamak. Tadımlık yemeniz yeterli. Ben bu süreç boyunca hiç mi fast food yemedim? Tabiiki de yedim! Fakat; 4 ayda 1 kez veya 5 ayda 1 kez... Bunu da muhakkak diyetisyenime söyledim ve izin aldım.

Belki 4 yıl önce diyete başlarken, ''yaşamak için yemek'' cümlesine güler geçerdim ama artık bunu gerçekten anlayabiliyorum. Yemek yemenin insan hayatındaki en önemli zevklerden birisi olduğununda farkındayım. Sonuçta tad almak, diğer bütün faaliyetlerden ayrı bir şey...

Önemli olan fazlasını yememek, kendini durdurabilmek ve sağlıklı beslenirken de zevk almayı bilmek.

Spor konusunda ise; spor çok gerekli, spor olmadan diyet çok daha zor. Spor yaptığınız zaman hem bedensel hem de zihinsel olarak güçleniyorsunuz. Yemek konusunda kendinizi çok daha rahat durdurabiliyorsunuz. İsterseniz başarabilirsiniz. 1-2 kilo vermek de büyük bir başarıdır. Asla yaptığınız şeyleri küçümsemeyin.

Not: Herhangi bir mide küçültme ameliyatı veya obezite cerrahisine başvurmadım. Tamamen spor ve diyet ile bu kiloyu verdim.

Tekrar görüşmek dileğiyle... Hoşça ve sağlıcakla kalın :)

GEZGİN ŞİŞKO


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mexico City Gezisi - 1

Herkese merhaba, Meksika seyahatimin ilk yazısına yavaştan başlamanın vakti geldi diye düşünüyorum. Tabii geziden önce ulaşım detayını bir...