13 Eylül 2016 Salı

Norveç Hakkında Hazırlık Süreci ve Notlar

Merhaba,

Bildiğiniz üzere kısa bir süre sonra Norveç'e seyahat edeceğim. Aslında yılbaşından beri, Eylül ayı için gitmek istediğim rota Çin'di. Fakat, Çin Konsolosluğu yaptığı duyuru ile 15 Şubat 2016 tarihinden itibaren bizlere münferit vize verme işini, 2. bir duyuruya kadar askıya aldı. Sadece tur ile gidecek kişilere, grup halinde vize veriliyor. Bende turla gezmeyi istemediğim için rotamı değiştirmek zorunda kaldım. Uzun bir dönemdir hayallerimi süsleyen Kuzey Işıklarını görmenin vakti gelmişti. İstanbul - Oslo gidiş dönüş uçak biletini de 280 TL gibi bir rakama bulunca hemen bileti aldım. 

Oradan da Bergen ve Tromso'ye geçeceğim. Bergen, dünyanın en güzel manzaralı tren yolculuğu rotalarından birine sahip olması ve Hansa evleri sebebiyle rotama dahil oldu. Tromso ise, gezimin asıl amacı olan kuzey ışıkları sebebiyle ana rotam diyebilirim. Bergen'e tren ile gidip döneceğim. Fiyatı 200 TL tutuyor. Tromso'ye uçak ile gidip döneceğim ve 380 TL gibi bir rakama denk geldi. Aslında 250 TL'ye bilet bulmuştum fakat yarın alırım diyerek, erteledim ve fiyatlar arttı... Bana güzel bir ders olmuş oldu! Hatta bir ara uçak bileti fiyatları 550 TL'ye kadar çıktı. Sakinliğimi korudum ve bekledim. Sonra bir baktım 380 TL'ye düşmüş. Hemen aldım. Gerçi bu bekleme daha da pahalıya patlayabilirdi. Bir kumar oynadım kazandım diyelim :D :D :D 

Norveç doğal güzellikleriyle ünlü bir ülke ve doğal oluşumlar, muhteşem manzaralar sunuyor. Benim en çok görmek istediğim, kuzey ışıkları olsa da bir çok alternatif mevcut. Muhteşem derinlikteki fjordları, köpek ile kızak turları, balina izleme turları ve daha fazla alternatifler bulunuyor. 

FjordKuzey Işıkları ( Uzaydan ve Dünyadan Görüntüsü )
Tromso


Bu sefer yolculuğa 5 arkadaşım daha katılıyor. Güzel bir seyahat olacağından hiçbir şüphem yok. Tek endişem, ülkenin çok pahalı olduğuyla ilgili okuduğum yazılar ve bloglar! Buradan giderken, biraz yiyecek götüreceğim. Zaten her zaman, bir kaç paket bisküvi götürürüm. Hostel'de insanlarla bir şeyler paylaşmak ve muhabbet etmek hoşuma gidiyor. Bu sefer, bir kaç paketten fazla götüreceğim. 

Kuzey ışıklarını görmeyi çok istiyorum. Fakat, biraz şansa ihtiyacım olacak. Bilindiği üzere, güneş aktiviteleri, hava durumu ve bulunuyor olduğunuz konum çok önemli. Bakalım görebilecek miyim. Döndüğümde, bu tecrübeyi de deneyimlemiş olmayı umuyorum. Bu arada yurt dışında ilk defa tura katılacağım. Bütün deyimlerimi yine blogumda paylaşacağım. 

Şimdilik hoşça, mutlulukla, huzurla ve sağlıcakla kalın.


GEZGİN ŞİŞKO

1 yorum:

  1. Sırf Kuzey Işıklarını görmek için bile gidilebilir buraya. Uçak biletleri de gayet uygunmuş, umarım ben de giderim bir gün.

    YanıtlaSil

Mexico City Gezisi - 1

Herkese merhaba, Meksika seyahatimin ilk yazısına yavaştan başlamanın vakti geldi diye düşünüyorum. Tabii geziden önce ulaşım detayını bir...