3 Eylül 2016 Cumartesi

Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

İLGİLİ LİNKLER GÜNCELLENMİŞTİR!

Herkese Merhaba,

Norveç vizesi nasıl ve nereden alınır? Bu konuda başımdan geçenler neler? Bu yazımda bunu anlatmaya çalışacağım.

Bu ay içinde Norveç'e seyahat edeceğim. Norveç'e Schengen vizesi ile girilebiliyor. Öncelikle uygun bir uçak bileti bulmanızı ve konaklamalarınızı ayarlamanızı tavsiye ederim. Ardından seyahate 2 ay kala vize işlemlerine başlayabilirsiniz. Ne olur, ne olmaz... Siz vize işini son ana bırakmayın. Vize filan çıkmazsa, canınız sıkılmasın.

Vizeye başvuracağım zaman Vfs Global'in sitesinden bütün evrakı kontrol ettim ve topladım. Sıra tam randevu almaya gelmişti ki; İstanbul'dan başvuru almadıklarını gördüm. Sadece Ankara, İzmir ve Antalya ofislerinden Norveç vizesi için başvuru yapılabiliyormuş... Hemen tekrar araştırmaya başladım ve İstanbul'dan yapılan başvuruların Macaristan Konsolosluğunca sonuçlandırıldığını, başvuru işlemlerinin de Orange Vize Ofisi tarafından yürütüldüğünü gördüm. Evrak aşağı yukarı aynıydı. Onun için tekrar evrak toplamaya gerek kalmadı. Tek sıkıntım, Vfs Global internet sitesinde vize ücretinin, bir portal üzerinden yatırılacağına ilişkin yazısını okuyarak, vize ücret ödemesini yapmış olmamdı. Vfs Global ile görüştüm. Ödememin iade edilmesini talep ettim. Fakat, ödemeyi kendilerinin almadıklarını ve ödeme yaptığım portal üzerinden iletişime geçmemi bildirdiler.

Bu işlemlerle uğraşmak istemediğim için, Orange Vize Ofisi ile görüştüm. Ödemeyi yaptığımı ve bu ödeme çıktısını kendilerine getirdiğimde, kabul edip edemeyeceklerini sordum. Bu çıktıyı kabul edemeyeceklerini, ödemenin kendi veznelerine yapılması gerektiğini ilettiler. Yapacak bir şey kalmamıştı... Uğraşacaktım! Portal üzerinden konuyu açıklar bir mail gönderdim. Ertesi gün bana geri döndüler ve konsolosluk ile görüşmemi ilettiler. Norveç Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği'ne konuyu açıklar bir mail attım ve hemen tutarı iade ettiler. Gerçekten, çok hızlı bir şekilde yardımcı oldular. Ertesi gün ödeme iade gelmişti. Tabii bu arada Orange Vize Ofisinden randevu almıştım. Randevu zamanını 10 gün sonrasına verdiler. 10 gün beklemem gerekecekti.

Öncelikle; İzmir, Ankara ve Antalya'da oturan, Vfs Global üzerinden işlemi yürütecek arkadaşlar bu linkten evrakı toplayarak ve adımları takip ederek, başvurularını tamamlayabilirler. İlgili link sadece Turistik Vize evrakı ve bilgilerini içeriyor. Diğer vize türleri için, yine ilgili internet sitesinde yönlendirmeler mevcut. Bu arada, boşu boşuna acenteyi filan olaya karıştırmayın! Bütün acenteler, sizin adınıza ilgili linke girip randevu alacaklar. Randevu almak zor değil ve bunun için ekstra para ödemeye gerek yok. Norveç zaten yeterince pahalı olacağı için, paralarınızı Norveç'e saklayın :D :D :D Vfs Global'den başvuracak arkadaşlar, kapak mektubu diye bir şey ile karşılaşacaklar. Bu belgeyi almanız için, vize ücretini ödemeniz gerekiyor ve size bir sürü ahiret soruları soruluyor. İnternet sitesi İngilizce, eğer İngilizce bilmiyorsanız bir arkadaşınızdan yardım isteyerek kapak mektubunu hazırlayabilirsiniz. İlgili mektubu elinizle hazırlamıyorsunuz. Karşınıza bir sürü soru geliyor, bunları cevaplıyorsunuz ve ödemeyi de yapınca, sistem kapak mektubunu size mail atıyor. Aslında basit bir şey, çok zor değil.

Norveç Bayrağı / Oslo / Bergen
Gelelim İstanbul başvurularının nasıl yürütüldüğü konusuna; öncelikle bu linkteki evrakı topluyorsunuz. Hatta evrakı toplamadan önce bu linkten, randevu günü almanızı öneririm. Çünkü, randevu gününü, hemen ertesi güne vermiyor. Her şey çok kolay bir şekilde ilerliyor. Evrakı tamamlıyorsunuz, randevu günü ve saatinde ofiste oluyorsunuz. Size bir numara veriyorlar, numaranız ilgili bankoda yandığında evrakınızı teslim ediyorsunuz. Eksik var mı? yok mu? diye kontrol ediyorlar. Eğer eksik belgeniz varsa, danışmanın orada bir bilgisayar ve yazıcı var. Oradan tamamlanabiliyorsa, hemen yardımcı oluyorlar. Orange Vize Ofisine giderken yanınızda 85 Euro götürmeniz gerekiyor. 60 Euro vize ücreti, 25 Euro'da başvuru ücreti olarak alıyorlar. İlgili tutarın muhakkak Euro olması gerekiyor. Başka bir para birimini kabul etmiyorlar. Evrakınızı ve ödemenizi aldıklarında, hepsini Macaristan Büyükelçiliğine iletiyorlar. İstanbul başvurularını, Macaristan Büyükelçiliği değerlendiriyormuş.

Benim vizem 7 iş gününde çıktı. Telefonunuza mesaj filan gelmiyor. İnternet sitesinden bu linkten kontrol sağlayabiliyorsunuz. Bu vize ile diğer tüm Schengen ülkelerine girebilirsiniz. Yani verilen vize, yine Schengen vizesi oluyor. Norveç vize başvurularında, Macaristan Büyükelçiliği'nin 6 aydan uzun vize vermeye yetkisi olmadığını ve kısa süreli vize işlemlerine baktığını da hatırlatmak isterim. Başvurularınızı ona göre hangi ofisten yapacağınıza karar verirsiniz.

Artık, nur topu gibi bir vizem var ve seyahat tarihimi merakla bekliyorum. Kuzey Işıklarının peşine düşeceğim. Bakalım, yakalayabilecek miyim...

Bir sonraki yazımda Norveç ile ilgili yaptığım araştırmalardan elde ettiğim küçük küçük bilgileri, seyahat rotamı ve planlarımı paylaşacağım. Hoşça, mutlulukla ve sağlıcakla kalın.


GEZGİN ŞİŞKO

14 yorum:

 1. Merhaba, açıklayıcı bilgileriniz için çok teşekkürler. Sormak istediğim şey; kaç gün/ay/sene geçerli shengen vizesi verdiler?

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Norveç için vfs den randevu alırken bu yazınızı gördüm tesadüfen.. vermiş olduğunuz linke şuan ulaşamıyorum acaba tekrar siteyi atabilir misiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orange Vize isim değiştirmiş. Yeni site adreslerini güncelledim. Yazıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

   Sil
 3. Merhabalar ,
  Bizde yeni başvuruda bulunduk sayılır. 3 Ağustos'ta başvurmuştuk eşimin çalıştığı yer izin kağıdını erken veremediği için. 9 gün olmuş. Henüz sonuçlanmadı. Seyahatimizde 24 ünde yani bayramın son günü. Bu hafta açıklanmazsa kötü olacak.Sizce yetişme ihtimali nedir? Başvurduğumuz günü saymazsak 5 iş günü geçti...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tahminim bu hafta içi sonuçlanabileceği yönündedir. Sonuçta konsolosluk çalışanları da uçuş tarihlerinizi görüyorlar ve sizi mağdur etmek istemeyeceklerini tahmin ediyorum. Umarım dilediğiniz gibi olur :)

   Sil
  2. Aslında şuan başvuruları Macaristan Büyükelçiliği değerlendirdiği ve son ana hatta son, son saatlere bırakıldığı gibi yorumların oluşu beni çok endişelendirdi :) Şuan ki kurlar ile daha da endişeliyiz... Umarım daha erken çıkar.Teşekkürler bu arada :)

   Sil
  3. O kadar bekleyip sonucu bayrama 1 gün kala açıkladılar. Vizeye de olumlu karar veremeyip kağıt koyup Ankara karar versin demişler. Kısaca mağdur olduk. Biletlerimiz yandı.Suçlu konsolosluk mu vize başvuru merkezi mi bilemiyorum. Ama Macaristan Konsolosluğunun baktığı ülkelere gidilecekse asla başvurulmamalı.Başka ülkeden alıp geçerim daha iyi.

   Sil
 4. İstanbul’da ikamet ediyoruz tarihleri ileri attık. Ben İstanbul’dan başvurmak istemiyorum Ankara ya gidip vfs üzerinden başvursak olur mu acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konsolosluk ile görüşmenizde fayda olacağını düşünüyorum.

   Sil
 5. Merhaba, Kapak Mektubu konusunda bir sorum olacak, başvuruyu istanbuldan yetkilendirdiği AS Visa Solution alıyor ve randevuda asla online sisteme ödenmiş vize ücreti kabul alınmayacağını bildiriyor, fakat başvurmak için Kapak Mektubu gerekiyor, ödemeyi hem vezneye hem internet aracılığıyla yapmak mantıksız, arafta kaldım açıkcası bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstanbul'da ki başvurularda ilgili kurum kapak mektubu istemiyor. İstenen evrakı tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Kapak mektubu isteyen kurum, Vfs Global.

   Sil
 6. Merhaba,evraklardan yeminli tercümana çeviri yaptidiginiz oldu mu?

  YanıtlaSil

Mexico City Gezisi - 1

Herkese merhaba, Meksika seyahatimin ilk yazısına yavaştan başlamanın vakti geldi diye düşünüyorum. Tabii geziden önce ulaşım detayını bir...