22 Ocak 2017 Pazar

İran Seyahati Hakkında Notlar

Herkese merhaba,

Kısa bir süre önce, uzun süredir görmek istediğim ülkelerden birisine daha gitme şansım oldu. İran'a gideceğimi duyan bir sürü arkadaşım akla hayale sığmaz tahminler yürüttüler. :D :D

- İran'da zorla namaz kıldırıyorlarmış.
- İran'da kot pantolon giymek yasakmış.
- İran'da İngilizce konuşursan seni casus zannediyorlarmış.
- İran'da tutuklanırsan bir daha kurtulamazsınmış...

gibi bir çok yorum geldi. Yaptığım araştırmalarda hiçbirisinin aslı astarı olmadığını gördüm. Aksine, insanlarının ne kadar misafirperver ve yardımsever olduklarını okudukça şaşırdım. İran, sürekli olarak uçak bileti fiyatlarına baktığım destinasyonlardan birisiydi. Aktarmasız, ucuz bilet bulunca hemen satın aldım. İsfahan / İstanbul gidiş dönüş uçak bileti 400 TL'ye düşmüştü. Hemen aldım :D :D Gitmeden önce en büyük sıkıntıyı konaklama yeri bulma konusunda yaşadım diyebilirim. Çünkü, ülkede bizim kredi kartları geçmediği için internetten rezervasyon yaptırmak mümkün değil. Mümkün olanların ise fiyatları cidden çok yüksekti.


Bu konuda yardımıma couchsurfing yetişti. Couchsurfing üzerinden bir çok İranlı ile tanıştım ve yer konusunu bu şekilde hallettim. İnsanlar gerçekten çok yardımseverler. Mesela şehrine gitmeyeceğim insanlar bile, ''bu şehre gel'', ''bizde kalabilirsin'' gibi yorumlarla döndüler. Bu mesajları aldıkça, aklımdaki bütün önyargılar bir bir yok oldu diyebilirim. Couchsurfing üzerinden herhangi bir kontak kurmadan direk de gidebilirsiniz. Konaklama konusu gerçekten hiç sorun değilmiş. Sadece offline bir harita indirin ve harita üzerinde gözüken herhangi bir hostele gidip fiyat isteyin. 10 - 15 $ gibi bir rakama çok rahat konaklama yeri bulabilirsiniz.

İran'a 3 arkadaş gittik. 2 erkek, 1 kadın... Giderken aklıma en çok takılan konulardan birisi buydu. Acaba arkadaşımızla sokakta yürümemiz sıkıntı yaratacak mıydı? Arkadaşım, tüm kadınlar gibi kapanacaktı. Fakat, hicap kuralları konusunda problem yaşayacak mıydık? gibi konular aklıma takılmadı değil. Ama İran'a gidince gerçekten yersiz bir endişe olduğunun farkına vardığımı belirtmeliyim. Bu konuda hiçbir sorun yaşamadık!

İran'da 2 şehre gitme planlarım vardı. İsfahan ve Yazd... İkisi de birbirinden güzel gözüküyordu. Şehirler arası ulaşım konusunu da internetten halledemiyorsunuz. Bu da gidince çözmeniz gereken bir durum. Fakat, bu konuda da hiçbir problem yaşamadığımızı yine belirtmeliyim.


İran'a ilişkin okuduğum yazıların hepsi tarihi eserlerin çok iyi korunduğunu ve çok güzel olduklarını, sanatsal açıdan ne kadar muhteşem olduklarını vurguluyordu. Özellikle Yazd şehrini görmeyi iple çekiyordum. Gitmeden önce bir çok hazırlık yaptığım diğer geziler gibi bir gezi değildi bu. Hazırlık yapmama, sistem müsaade etmiyordu. Sadece gideceğim yerleri not ettim. Uçak biletlerimi aldım ve yola çıktım diyebilirim.

İlerleyen haftalarda İran hakkında tecrübelerimi yazıyor olacağım. Bu gezinin bana kattığı bir çok şey oldu. Gezmek sadece yeni yerler görmek değil, aynı zamanda kendini ve duygularını yeniden keşfetmektir. Her ülke farklı bir sen yaratır. Her yola çıkışında, bir puzzle'ın parçalarını tamamlar gibi kendini tamamlarsın. Yola çıkmaktan ve yeni tecrübeler yaşamaktan asla korkmayın. Sizi, sizden başka hiç kimse durduramaz. Para, zaman, dil konusu gibi şeyler sandığınızdan çok daha önemsiz detaylar. Gitmeye karar verin, hepsini bir bir mağlup edeceksiniz. Kendinize güvenin ve yola çıkın. İlk adımı attıktan sonra gerisi gelecektir. ;)

Cesaretinizi asla kaybetmemeniz dileğiyle hoşça, mutlulukla, huzurla ve sağlıcakla kalın...


GEZGİN ŞİŞKO

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mexico City Gezisi - 1

Herkese merhaba, Meksika seyahatimin ilk yazısına yavaştan başlamanın vakti geldi diye düşünüyorum. Tabii geziden önce ulaşım detayını bir...