2 Nisan 2017 Pazar

Yazd - İsfahan Son Gün

Merhaba Arkadaşlar,

Uzun süredir yazamıyorum. Fakat, geçerli sebeplerim var. Bir Güneydoğu Asya'yı görüp geldim. :D :D Bu son İran yazımdan sonra Asya seyahatimin detaylarını, 5 ülkelik güzel bir yazı dizisiyle paylaşıyor olacağım.

Sabah erkenden uyandık. Öğlen saat 13:00'da otobüsümüz vardı ve İsfahan'a geri dönecektik. Ardından da sabaha karşı İstanbul uçuşumuz gerçekleşecekti.

Kahvaltımızı yaptık. Kahvaltı fiyata dahilmiş. Gerçekten fiyatlar uygun ve ucuz bir ülke olduğunu tekrar belirtmek isterim. Kahvaltının ardından Dolat Abad'a gittik. Burası, Yazd şehrindeki en büyük badgir'in bulunduğu bir bahçe. İçerisi huzurlu ve tipik İran bahçe düzenlemesini burada görebiliyorsunuz. Huzurlu ve hoş bir yer. Ayrıca bir Badgir'e içeriden bakma fırsatını da elde ediyorsunuz. Giriş ücreti olacak 15000 Tümen ödedik. İçeride çok tuhaf bir çeşme vardı. Aşağıda fotoğraflarını görebilirsiniz. Çok hoşuma gitti. Sırf meraktan sanırım 1,5 lt civarı su içmişimdir. :D :D :D

Dolat Abad Badgir

Çeşme


Ardından taksi ile Ateşkadeh'e gittik. 6000 Tümen tuttu. Ateşkadeh'de 700 yıldır hiç sönmeyen, Zerdüştler için kutsal olan ateşi gördük. Ayrıca içeride Zerdüştlük dinine mensup insanların yaşamları, kutsal kitapları olan Avesta, kılık kıyafetleri ve Avesta'dan gatalar dinletiliyor. Farklı ve tarifi mümkün olmayan bir deneyim olduğunu belirtmeliyim. Bu arada içeriye giriş ücreti 8000 Tümen.

Ateşkadeh


Ateşkadehi ziyaret ettikten sonra, otele çantalarımızı almaya gittik. Daha önceden anlaştığımız taksicimiz otelde yoktu. Önceden dönüş parasını kendisine ödemiştim ama yine de gelmemişti. Gerçi taksici de suç yok. Ben fazla iyi niyetli davranmışım. Neyse ben bir şey kaybetmedim, üstüne üstlük güven üzerine güzel de bir ders almış oldum. :D :D Fazla sorun etmeden, yeni bir taksi bulduk ve 10000 Tümen'e otobüs terminaline gittik.

Otobüsümüz tam zamanında kalktı. Yazd'a geldiğimiz otobüs şoförü ile tekrar İsfahan'a döndük. Hayatımda o zamana kadar gördüğüm en felaket otobüs kullanan kişiydi diyebilirim. Akşam İsfahana ulaştığımızda, taksi ile şehir merkezine geçtik. Taksi ücreti 15000 Tümen tuttu. İsfahan'da biraz dolaştık, bir şeyler yedik ve havalimanına geçtik. Şehir merkezinden, havalimanına 35000 Tümen taksi ücreti ödedik.

Dış hatlara gittiğimizde havalimanı kapalıydı. Gece saat 01:00'da açılıyormuş. Biz de iç hatlara yürüdük ve orada takıldık. Zaten 2 bina yan yana ve yürüyerek gidebilirsiniz. İran çok güzel bir ülke ve insanları sevecen, güler yüzlü, cana yakın. Hele ki Türkiye'den geldiğinizi öğrendiklerinde çok mutlu oluyorlar ve hemen muhabbet kurmaya çalışıyorlar. Dışarıdan anlatıldığı gibi korkunç bir yer asla değil. Haberlerin abarttığı yer İran değil... Orası, habercilerin kendi hayallerinde kurguladıkları, koca bir hapishane. Oysa ki gerçek İran; güzel insanların yaşadığı, herhangi bir güvenlik problemi olmayan, tarihe saygılı ve Turistlere karşı hoşgörülü davranan insanların bulunduğu bir coğrafya. Ayrıca bize de çok yakın, vize istemiyor ve ucuz bir yer. Uçak biletleri çok pahalı değil. Durmayın, çekinmeyin ve bir bilet alıp yolculuğa başlayın...

Yollar size ummadığınız güzellikler sunacak ve bir kere seyahat etmeye başladınız mı, Dünyanın ne kadar güzel bir yer olduğunu göreceksiniz. Keşfetme arzunuz asla bitmesin.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle hoşça, mutlulukla, huzurla ve sağlıcakla kalın...


GEZGİN ŞİŞKO

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mexico City Gezisi - 1

Herkese merhaba, Meksika seyahatimin ilk yazısına yavaştan başlamanın vakti geldi diye düşünüyorum. Tabii geziden önce ulaşım detayını bir...