30 Temmuz 2017 Pazar

Phuket Gezisi - 1

Herkese merhaba,

Bir önceki gün yaşadığımız müthiş maceraların ardından, yeni bir günün daha sakin olmasını umarak, yataktan kalktık ve sırt çantalarımızı alarak yollara düştük. Taksi ile havaalanına geçtik ve Phuket'e uçtuk.

Havaalanından şehir merkezine 1 saatte ulaşabiliyorsunuz. Bizim kalacağımız otel Phuket merkezdeydi. Bir çok farklı plajları var ve merkezden diğer yerlere ulaşmak için en az yarım saat yolculuk yapmanız gerekiyor. Bizim merkezde konaklamamızın sebebi; ertesi gün tura katılacaktık ve sabah uçak ile Phuket'e gelecek arkadaşımızın bize en kısa sürede ulaşması gerekiyordu.

Havaalanından şehir merkezine otobüs ile gidebiliyorsunuz. Ulaşım kolay. Biz 5 kişi olduğumuz için, 7 kişilik taksi tuttuk. Sıkışırız filan dedik ama normal taksi veremeyeceklerini ilettiler. :D :D :D Büyük bir jip ile şehir merkezine 1 saatte ulaştık. Fiyat 900 Baht. Normal taksi fiyatı 500 Baht olmasına rağmen, jip ile ulaşım için de gayet uygundu diyebilirim.

Otelimize yerleştik ve ertesi gün katılacağımız Phuket turu için, hemen otelin karşısında bulunan turizm acentesine girdik. Tüm gün Phi Phi Adası turu için, kişi başı 3200 baht fiyat verdiler. Uzun pazarlıklar sonucunda turu 1400 Baht'a aldık. Ayrıca döneceğimiz gün için ücretsiz ulaşım sözü de aldık :D :D Evet Evet çok iyi pazarlık yapıyorum.... Bu günümüzün boş geçmemesi için Fil çiftliğine gidebileceğimiz ve file binebileceğimiz bir tur önerdiler. Kişi başı 600 Baht'a bu turu satın aldık.

Phuket'de kalacağınız yeri iyi belirlemeniz gerekiyor. Eğer eğlence istiyorsanız, kalacağınız yer kesinlikle Patong olmalı, şehir merkezine ulaşım var. Lakin 30 dk ile 45 dk arasında bir süre yolculuk yapmanızın ardından merkeze ulaşabilirsiniz. Onun için Phuket merkez'de bulunan otellerin ucuzluğuna aldanmayın ve aynı fiyata Patong'dan bir otel bulun derim. Hem denize girmeyi filan düşünüyorsanız, rahatça girebilirsiniz. Akşamları da eğlenmek için Bangla Road'a gidebilirsiniz. Gündüzleri normal bir cadde olan burası, akşamları trafiğin kapandığı ve eğlencenin sokaklara taştığı bir yer haline dönüşüyor. Eğlence arıyorsanız, Patong'da bulacaksınız...

Fil Turundan KarelerUzun pazarlıkların ardından, uygun fiyata aldığımız turlarımıza katılmak için arkadaşlarımızı odalarından aldık ve fil'e binmek için düştük yollara. Ulaşımı kendi minivanları ile sağlıyorlar. Sizi otel'den alıp, geri otelinize bırakıyorlar. Çiftliğe gittiğimizde etraf fil kaynıyordu ve ormanın içinde bir yerdeydik. Pek güzel bir yere benzemiyordu. Zaten yarım saat fil'e binip mekandan ayrılacaktık. Filleri görünce binmek istemediğime karar verdim. Sonra oradakilerin de ikna çabalarıyla bindim. Acayip sarsıntılı bir yolculuktu. Eğer binecekseniz sıkıca tutunmayı unutmayın! Etrafta sizi şöyle bir gezdiriyorlar. Zaten 30 dk değil de, 15 dk bindik ve inmek istedik. Her şeye rağmen çok farklı bir deneyimdi ve fillere çok acıdım diyebilirim. Göreceğim şeylere hazırlıklı bir şekilde gittim ama yine de üzüldüğümü belirtmeliyim. İnsanın başına ne geliyorsa meraktan geliyor işte...

Dönüşte, otele değil de Patong'a bırakmasını istedik. Sağolsun, şoförümüz bizi Patong'a bıraktı. Hem de hiçbir ücret almadan :D :D Patong'da kocaman bir plaj var ve denize girebilirsiniz. Bildiğiniz tatil beldeleri gibi bir yer ama çok curcunalı olanını düşünün. :D :D Her şey ingilizce ve bazı yerleri var ki, ingilizce dahi yok. Bazı sokakların hepsi Rusça tabelalar ile kaplıydı. Anlaşılan o ki, Rusların da fazlaca tercih ettiği bir yer burası.  Patong'da biraz dolaştık, oturduk bir şeyler yedik. Ardından Bangla Road'a geçtik ve arkadaşlarım biraz içtiler. Saat 19:00 - 20:00 gibi ben otele geçmek istedim. 2 arkadaşımız ''biz geceye kadar kalmak istiyoruz'' dediler. Diğer 2 arkadaşımla merkeze gitmek üzere, bir tuk tuk tuttuk. Buradaki tuk tuklar, Bangkok ve Siem Reap'takilerden farklıydı. Küçük kamyonetlerin arka kısmını oturma yeri yapmışlar. Çok da güzel olmuş. Patong'dan, Phuket şehir merkezine 500 Baht'a gittik ve odalarımıza geçtik.

Ertesi sabah 09:00'da, tur için otelin kapısından alınacaktık ve Phi Phi adası turuna katılmak üzere teknelere doğru harekete geçecektik. Sabah, ekibimizin son üyesi de 06:30'da Phuket'e inecek, maceralı bir yolculuğun ardından aramıza katılacak ve asıl eğlence başlayacaktı. Muhteşem geçeceğini düşündüğümüz bu turun, bazılarımız için acı dolu geçeceğini kim bilebilirdi ki? Bir sonra ki yazıda, tur içeriği ve Tayland hastaneleri hakkında da bilgi paylaşıyor olacağım.

Her Şeyin Güzel Başladığı Turdan KarelerBir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle hoşça, mutlulukla, huzurla, sağlıcakla ve takipte kalın...


GEZGİN ŞİŞKO

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mexico City Gezisi - 1

Herkese merhaba, Meksika seyahatimin ilk yazısına yavaştan başlamanın vakti geldi diye düşünüyorum. Tabii geziden önce ulaşım detayını bir...