29 Ocak 2018 Pazartesi

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Herkese Merhaba,

Geçtiğimiz ay Azerbaycan'a seyahat ettim ve vize araştırmaları yaparken hiç tatmin edici cevaplar bulamadım. Bu nedenle TURİSTİK VİZE hususunda bir şeyler yazma ihtiyacı hissettim.

Öncelikle Azerbaycan Türkiye'den vize istiyor. Havayolu ile gidenler için Haydar Aliyev Havalimanında vize almak mümkün. Karayolu ile gidecek olanlar veya farklı bir havalimanından giriş yapacak olanlar muhakkak konsolosluk ile iletişime geçsinler. En doğru ve kesin bilgiyi konsolosluktan alabilirsiniz.

Haydar Aliyev Havalimanında 10 $ gibi bir ücret karşılığında kapıda vize veriliyor ve vize almak çok kolay. Gitmeden önce yaptığım araştırmalarda fotoğraf ve pasaport fotokopisi istendiğini okumuştum. Azerbaycan Konsolosluğunu aradığımda da yine fotoğraf ve pasaport fotokopisi gerektiğini ilettiler. Fakat havalimanına indiğimde bir form verdiler. Form Azeri Türkçesi olması nedeniyle anlaşılır. Yani İngilizce bilmenize gerek yok. Formda kısaca bilgileriniz talep ediliyor. Formu doldurduktan sonra elimdeki evrakı vermek üzere vize masasına gittiğimde form haricinde sadece pasaportumu aldılar. Fotoğraf, pasaport fotokopisi v.b başka bir belge talep etmediler. Uçakta bulunan diğer herhangi bir Türk yolcudan da talep ettiklerini görmedim.

Zaten vizeyi almanız 5 dk filan sürüyor. O kadar basit ve çözüm odaklı çalışıyorlar ki, ''neden vize istiyorlar yahu?'' sorusu insanın aklına geliyor. Eminim ki ardında politik bir neden vardır.

Velhasıl can Azerbaycan muhteşem bir yer ve Azerbaycan'ı ziyaret etmek için; tarihi dokusu, doğal güzellikleri, aynı dili konuşuyor olmak, halkının hoş sohbet olması gibi bir çok neden sayabilirim.


Uzaklara gitmeye korkuyor musun? İngilizce bilmiyor musunuz? Seyahat etmek çok mu masraflı diye düşünüyorsunuz? O zaman hiç beklemeyin Azerbaycan biletinizi alın ve dünyanın en güler yüzlü pasaport polislerini tanıma fırsatını kaçırmayın :D :D Çok tatlı ve sevecen insanlar. Hem farklı bir kültür hem de aynı dili konuşuyorsunuz ve Bakü gerçekten yaşanılası bir şehir. Sovyet dönemi mimarisini şehrin her yerinde görebiliyorsunuz.

Bakü seyahatimle ilgili yazılarıma başlıyoruz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle hoşça, mutlulukla, huzurla ve sağlıcakla kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mexico City Gezisi - 3

Herkese merhaba, Sabah 04.00'da uyandım. Sanırım biyolojik saatim hala Meksika saatine alışmamıştı. Bugün akşam saat 19.45'te uçağ...