12 Şubat 2018 Pazartesi

2018 Yılı Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Herkese Merhaba,

Kısa bir süre sonra Hindistan'a seyahat edeceğim. Bu nedenle çok heyecanlı ve mutluyum. Bir kaç gün önce vizemi aldım. Hindistan TURİST vizesi alırken talep edilen evrak ve yaşanan süreci en güncel haliyle paylaşmak istedim. İstanbul'da yaşıyor olmam sebebiyle başvurumu İstanbul Konsolosluğu'nda gerçekleştirdim. 

Öncelikle turist vizesi almak için ilk yapacağınız işlem online vize başvuru formu doldurmak olsun. Başvuru formuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Form İngilizce ve sorular zor değil. Google translate kullanarak rahatça cevaplayabilirsiniz. Ben formu doldururken hiçbir sıkıntı yaşamadım fakat bir arkadaşım formu doldururken sistemden hata almış ve doldurduğu tüm bilgiler boşuna gitmiş. Bu nedenle formu doldururken ''Save and Exit'' (kaydet ve kapat) yapabilirsiniz. Sistemden atıldığınızda veya yukarıdaki işlemi yaptığınızda işlemlere devam edebilmek için sistemin size verdiği Application ID'yi muhakkak bir kenara not edin. Bu numara sayesinde buradaki linkten yarım kalmış olan formunuzu doldurmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Formu doldurduğunuzu ve son adıma geldiğinizi varsayıyorum. Son adımda sizden fotoğraf talep edecek. Burada önemli bir husus var. Bu talep edilen fotoğraf ile konsolosluğa vereceğiniz fotoğrafın aynı olması gerekiyor. Onun için 5x5 ölçülerinde fotoğraf çektirin ve formu doldurmadan önce bilgisayarınıza bu fotoğrafı kaydedin. Ben fotoğraf çektirdiğim yerden rica ettim ve mail olarak ilgili vize fotoğrafını gönderdiler. Fotoğrafı da sisteme kaydettikten sonra sizi son adıma yönlendiriyor. Son adımda ise randevu tarihi alıyorsunuz. Ben tarih aldığımda 2 hafta sonrasına tarih vermişti. Tarihi aldıktan sonra size formun son halini gösteriyor. Formu kaydedin ve sağ tarafında tarih yazılı olduğu şekliyle çıktısını alın. Tarih ve saat yazılı olmayan formlar kabul edilmiyormuş. Randevu tarihi ve saati olmayanlar form ile birlikte konsolosluk kapısına gittiğinizde, tarih ve saat yazılı form çıktısı almanız talep edilebilir.

İlgili formu doldurduktan sonra aşağıdaki evrakı tamamlayarak konsolosluğa gidebilirsiniz. 

-  Online vize başvuru formu 
-  2 adet 5x5 ölçülerinde vize fotoğrafı
-  Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli orijinal pasaportunuz ve pasaportun ilk sayfasının fotokopisi
-  Arkalı önlü nüfus cüzdanı fotokopisi
-  Son 3 aylık hareket dökümünü gösterir, 5000 TL bakiyeli şubeden alınmış banka hesap özeti
-  İkametgah Belgesi ( e devlet çıktısı kabul ediliyor)
-  Gidiş / Dönüş uçak bileti
-  Otel rezervasyonları
-  Varsa eski pasaportunuz
-  Vize başvuru ücreti olarak 103 $ ( Amerikan Doları ) 

Evrakı tamamladığınızda randevu saatinizden 15-20 dk önce konsolosluğun kapısında bulunmanız gerekiyor. Herkesi içeriye sırayla alıyorlar ve konsolosluk Elmadağ'da Garanti Bankası şubesi ile Kahve Dünyası'nın hemen arasındaki sokakta. Açık adres isteyenler için; Harbiye Mahallesi, Cumhuriyet Cd. Dortler Apt. No:42 D:11-12, 34367 Şişli/İstanbul

Evrakı hazırladığınızda randevu günü ve saatinizde konsolosluk kapısında hazır bulunun. Elinizdeki formun sağ tarafında yazan saat bilgilerine göre sizi içeriye alacaklardır. İçeriye girdiğinizde 6. kata çıkıyorsunuz. 6. katta telefonunuzu teslim ediyorsunuz ve konsolosluğa giriyorsunuz. İçeriye girerken bir sıra numarası alacaksınız. Sıra numarası aldığınızda elinizdeki evrakı konsolosluk çalışanlarının istediği sırayla dizmeniz gerekiyor. Bu sıralamaya ilişkin orada masanın üzerinde kağıtlar mevcut. Hangi sıraya göre dizileceği orada açıkça belirtilmiş. Evrakı düzenledikten sonra sıra numaranız geliyor ve evrakı teslim etmek üzere gişeye gidiyorsunuz. Evrak kontrol ediliyor ve 103 USD ücret alınıyor. Ücret maalesef ki çok yüksek... 

Evrakı teslim etmenizin ardından hemen yandaki gişeden bir kaç dakika sonra isminiz okunuyor ve fotoğraf / parmak izi işlemleriniz tamamlanmak için işlem yapılıyor. İşlemler tamamlandığında üzerinde pasaportunuzu teslim alacağınız tarih ve saatin yazılı olduğu bir fiş veriliyor. Bu fiş ile herhangi bir kimse gelip pasaportunuzu ilgili gün ve saatte konsolosluktan teslim alabiliyor. Fişi kaybederseniz, şahsınızın gidip alması gerekiyormuş. Pasaport teslim süreleri çok yakın bir tarihe veriliyor. Mesela geçtiğimiz hafta Cuma günü evrakımı teslim ettim ve bugün vize basılmış haliyle pasaportumu konsolosluktan aldım.

Hindistan vizesi almak çok kolay ve yukarıdaki adımları uygularsanız hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Ben ve arkadaşlarım sıkıntı yaşamadık.

Ek bilgi olarak konsolosluk sizden çalıştığınıza dair herhangi bir şirket evrakı talep etmiyor. Turist vizesi için boşu boşuna şirket evrakı ile uğraşmanıza gerek yok. 

Vize evrakı, ücreti ve konsolosluk ile ilgili tüm problemleriniz için Hindistan Konsolosluğu Resmi İnternet Sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Vize ücreti ve talep edilen evrak zamanla değişiklik gösterebilir. Kontrolü elden bırakmamakta fayda var. Hatta en net bilgiyi konsolosluğu arayarak öğrenebilirsiniz. Ben vize başvuru sürecimde özellikle şirket evrakı hazırlayıp hazırlamamak konusunda çok ikilemde kaldım. Tüm soru ve sorunlarınız için konsolosluk ile iletişime geçmekten çekinmeyin. 

Seyahatimi tamamladıktan sonra gezdiğim şehirler ve anılarımı yine blogumda paylaşacağım. 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşça, mutlulukla, huzurla ve sağlıcakla kalın.


GEZGİN ŞİŞKOHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mexico City Gezisi - 3

Herkese merhaba, Sabah 04.00'da uyandım. Sanırım biyolojik saatim hala Meksika saatine alışmamıştı. Bugün akşam saat 19.45'te uçağ...