22 Nisan 2018 Pazar

Hindistan Tren Bilet Sınıfları ve Online Bilet Nasıl Alınır?

Herkese Merhaba,

Nereden çıktı şimdi tren bileti alma yazısı diye sorabilirsiniz. Saçmalık gibi gelebilir. İnanın öyle değil. Önceden tren bileti almanın bu denli karışık olduğu hiçbir yer görmedim. Hindistan'da tren istasyonundan bilet almanın zorlukları ile ilgili bir çok yazı okumuştum. İstediğiniz sınıfa bilet bulamıyorsunuz. Çünkü biletler 4 ay öncesinden satışa açılıyor ve hızlı bir şekilde tükeniyor. Bu nedenle elinizi çabuk tutmanız gerekiyor ve gideceğiniz tarihlerde tren biletlerinizi internet üzerinden almanızda fayda var.


Yabancılar 8-9 ay öncesine kadar internet üzerinden tren bileti alamıyorlardı. Hindistan Demiryolları sitesine üye olmanız için telefonunuza bir kod gelmesi gerekiyor ve bu kodu da sadece Hint gsm operatörlerine gönderiyorlardı. Fakat kısa bir süre önce bu değişti; artık yurt dışı numaralarına da kod gönderiliyor.

Şimdi bilet almakla ilgili bilgiler paylaşacağım. Öncelikle şehirler arası bütün seyahatlerimi Mumbai - Varanasi hariç trenle yaptım. Şimdi kısaca Hint trenlerindeki bilet sınıflarından bahsedelim. 7 sınıf bilet var ve bu bilet sınıflarını oturmalı - yataklı olarak aşağıda kısaca özetleyeceğim.

Oturmalı Vagon Sınıfları

1A - Bu sınıf biletler klimalı ve oturmalı sınıfın en üst biletleridir. Bu sınıf sadece Delhi ve Agra arasında yolculuk yapan Shatabdi Express'de bulunuyormuş.

AC Chair Car - Bu sınıf neredeyse tüm trenlerde bulunuyor ve klimalı en üst sınıf bilet diyebiliriz. Bu bilet ücretine yemek dahil ve gerçekten önünüze bir sürü yemek geliyor. Bu sınıfta yolculuk yaptım ve gelecek yazılarda deneyimlerimi paylaşacağım.

2S ( Second Sitting ) - Klima ve yemeğin olmadığı, en düşük bütçeli biletlerin satıldığı sınıf burasıdır. Bu vagonda kaçak yolcular çok olur. Hem numaralı hem de numarasız biletler satılır. Fakat siz internetten alacağınız için numarasız bilet almazsınız diye düşünüyorum. Numarasız bilet sahipleri bu vagonda her yerde oturuyorlar. Siz numaralı bileti gösterince hemen koltuğunuzdan kalkıyorlar. Bu sınıfta yolculuk yaptım ve gelecek yazılarda deneyimlerimi paylaşacağım.

Yataklı Vagon Sınıfları

FC ( First Class ) - Size ait kapısı bulunan klimalı bir odanızın olduğu, çarşaf/battaniye/yastık verilen ve 2 - 4 yataklı kompartımanda kaldığınız en üst sınıf yataklı vagondur.

2A ( AC 2 Tier ) - FC sınıfından farklı olarak burada odanın kapısı yok, perde çekiliyor ve 4 yataklı bir sistem var. Koridorun bir tarafından uzunlamasına 2 yatak, diğer tarafında ise 4 yatak bulunuyor. Gezginler genellikle bu sınıfı tercih ediyor. Ayrıca klimalar sonuna kadar açık, uzun kollu bir şeyler giymekte fayda var... Tüm gece yolculuklarımı bu vagonda gerçekleştirdim.

                                   

3A ( AC 3 Tier ) - 2A sınıfından farklı olarak, yataklar 3'lü ve vagon daha kalabalık. Yatma yerleri de gerçekten çok dar. Kapalı alanda kalamıyorsanız kesinlikle bu sınıftan bilet almamanızda fayda var.

                                       

SL ( Sleeper Class ) - Bu sınıfta 3A sınıfından farklı olarak yatak var fakat çarşaf/battaniye/yastık yok. En düşük sınıf olması nedeniyle klima da yok. Kapılar da her daim açık ve kaçak yolcu sayısının en fazla olduğu sınıf diyebiliriz. İnsan yoğunluğu açısından en kalabalık sınıf bu çünkü biletsiz kaçak yolcular ve biletli numarasız yolcular bulunuyor. Camlar sürekli açık olduğu için havada uçuşan toz zerreciklerini görebiliyorsunuz. Temizlik ile ilgili takıntınız varsa bu sınıf size biraz ağır gelebilir. Benim öyle takıntılarım yok, rahatımı da hiç düşünmem ve ucuz olsun yeter diyorsanız, bu sınıf tam size göre.

Sınıfları kısaca özetledikten sonra nasıl bilet alınacağı hususunda bilgi paylaşabilirim. Bilet alabilmeniz için öncelikle bu adresten Hindistan Demiryolları internet sitesine üye olmanız ve User ID / Password sahibi olmanız gerekiyor. Üye olurken telefon numarası isteyecek dikkatlice tüm bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun. En son adımlara doğru kart bilgilerinizi isteyip 5-10 TL arasında bir ücret çekiyorlar. Üye olma bedeli gibi bir şey... Kurdan dolayı net bir tutar söylemek mümkün değil. Fakat bu ücreti ödemeden üye olamıyorsunuz. İşlemlerin hepsini tamamladığınızı varsayarak yazıya devam edeceğim.

Ücreti ödedikten sonra telefonunuza ve mail adresinize 2 ayrı kod gönderilecektir. Bu kodları siteye girdiğiniz andan itibaren bilet alabilirsiniz. Tren biletleri 4 ay öncesinden satışa sunuluyor. Ne kadar erken bilet satın alırsanız, ilgili sınıfta bilet bulabilme ihtimaliniz bir o kadar yüksek olacaktır. 

Bilet satın almakla ilgili olarak site biraz kargacık burgacık yazılarla dolu ve benim hiç hoşuma gitmediğini belirtmeliyim. Bu rahatsızlığı sizde yaşarsanız buradan bir üyelik açarak biletlerinizi alabilirsiniz. Site tamamen güvenilir, ben bütün biletlerimi cleartrip üzerinden aldım. Hem görsel olarak hem de anlaşılabilirlik açısından çok daha iyi bir site. 

Buradan bilet alacaksam neden diğer siteye üye oluyorum? diye soracak olursanız; çünkü diğer siteye üye olmadan internet üzerinden hiçbir bilet alamazsınız. Bu siteden de bilet alırken bir adımdan sonra sizin IRCTC ( Hint Demiryolları ) User ID'nizi istiyor. 

Ben biletlerimi aldım ve bastırarak ilgili trene gittim. Bilet konusunda hiçbir problem yaşamadım. Trenleri bulmak kolay, zaten kocaman ekranlarda hangi perondan kalkacakları yazıyor. Bazen son dakikada farklı bir perona girdikleri ve oradan kalktıkları oluyor. O nedenle gözlerinizi dört açın derim. 

Hindistan seyahatim maceralarla dolu, zorlu, eğlenceli ve çok farklı bir deneyimdi. Hindistan gerçekten nevi şahsına münhasır bir memleket ve daha önce dünyanın hiçbir yerinde görmediğim güzelliklere / detaylara sahip bir ülkeydi. Ben neredeyse hiçbir sıkıntı yaşamadım diyebilirim. Seyahatinize önceden hazırlanıyor olmanız, sıkıntıları en aza indirgemenizi ve tadınız kaçmadan seyahat etmenizi sağlıyor. Hindistan yazı dizimde bütün deneyimlerimi paylaşıyor olacağım. Şimdi aşağıdaki şarkıyı dinleyerek kulaklarınızın pasını silebilirsiniz :)

Şarkı Shree 420 filminin içinde geçiyor. Hayatımda izlediğim en güzel filmlerden birisidir. Hem hayatın gerçeklerini hem de Hindistan'ı anlatan eğlenceli bir film izlemek isterseniz, ısrarla tavsiye ederim. Filmin tüm şarkıları birbirinden güzeldir ;)Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere hoşça, mutlulukla, huzurla ve sağlıcakla kalın.


GEZGİN ŞİŞKO


6 yorum:

 1. merhaba. maalesef ID alamadım. turk kod ve telefon numarasına hatalı yazdı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üyelik açarken ben de sıkıntı yaşamıştım lakin biraz dikkatli bir şekilde doldurulduğunda halloluyor.

   Sil
 2. Merhaba, kodu sadece "90" olarak girmemize izin veriyor sonrasında 532....şeklinde numaramızı giriyoruz. Ama OTP yollamıyor. Sizde de aynı problem olmuş muydu acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aynı problemi yaşadım. Mail attığımda sorunu giderdiler ve kullanıcı hesabım aktif hale geldi.

   Sil
  2. nereye attınız mail bilgi verebilir misiniz nasıl çözüldü

   Sil
  3. Hindistan demir yolları sitesinde contact us kısmından gerekli bildirimleri yapmıştım.

   Sil

Mexico City Gezisi - 3

Herkese merhaba, Sabah 04.00'da uyandım. Sanırım biyolojik saatim hala Meksika saatine alışmamıştı. Bugün akşam saat 19.45'te uçağ...